The CBN Senior Open 1st round action continued on Tuesday, in Abuja.

6-time champion, Abdulmumin Babalola defeated Michael Ayoola 6-1, 6-3, and powered into the third round of the tournament. While 2015 Champion, Thomas Otu delivered a smooth 6-3, 6-0 win against Charles Uwandu.

The second round of the men’s singles also got underway on Tuesday too, with 32 players left aiming to get into the third round. Two-time champion, Sylvester Emmanuel, who is defending his title, continued strongly, eliminating Joshua Daniel after an easy 6-2, 6-0 win.

Thomas  Otu

Thomas Otu During a Match

While 2015 champion, Thomas Otu defeated youngster, Suleiman Ibrahim 6-1, 6-3, 2nd seed, Joseph Imeh also powered into the next round by defeating Wilson Igbinovia 6-3, 6-2.

Elsewhere in the 2nd round of matches, Ikechukwu Iloputa beat 6-time champion Abdulmumin Babalola 6-3, 6-7(1), 6-3. This will be the first time in three years Babalola won’t be in the finals of the CBN Senior Open.

Abdulmumin Babalola

Abdulmumin Babalola in Action

Meanwhile in the first round of the Men’s doubles, Joseph Imeh and Albert Bikom nabbed an easy 6-1, 6-3 win against Ayorinde Adebisi and Michael Okechukwu.

In the women’s singles first round, 2-time champion, Christie Agugbom eased past Jumai Mohammed in a 6-3, 6-1 win. A reminder that Agugbom has finished as runner-up in the women’s singles for two years running.

Elsewhere, 2018 champion, Sarah Adegoke who hasn’t played in a while is back in action, as she delivered a flawless 6-1, 6-0 victory, only conceding a game to 13-year-old Salamatu Haruna.

2017 Runner-up, Marylove Edwards also defeated Blessing Anuna 6-4, 6-2. The 15-year-old will be hoping to go one step better this year after she became the youngest ever finalist at the CBN Senior Open in 2017.

DSC 0252

Marylove Edwards

Meanwhile in the women’s doubles first round, the pair of Oyinlomo Quadre and Serena Teluwo defeated Omotayo Osewa and Toyin Asogba 6-2, 6-3.

 

MAIN DRAW RESULTS

MEN’S SINGLES – 1ST ROUND

Thomas Otu bt. Charles Uwandu 6-3, 6-0
Musa Sani bt. Isaac Emeruwa 6-3, 6-1
Christopher Itodo bt. Anthony Obekpa 7-6(10) 6-2
John David bt. Joseph Iyorovbe 6-7(2), 7-5, 6-3
Endurance Ehigiamusoe bt. Emmanuel Ikakah 6-4, 2-6, 6-4
Uche Oparaoji bt. Dickson Simon 6-3, 6-2
Abdulmumin Babalola bt. Michael Ayoola 6-1, 6-3
Emmanuel Jebutu bt. Michael Okechukwu 6-2, 7-6(7)

MEN’S SINGLES – 2ND ROUND

Sylvester Emmanuel bt. Joshua Daniel 6-2, 6-0
Michael Chima bt. Opeyemi Odeyemi 6-1, 6-3
Ajang Sylvanus bt. Gabriel Friday 6-2, 6-1
Musa Mohammed bt. Bala Musa 7-5, 6-7(5) 6-4
Thomas Otu bt. Suleiman Ibrahim 6-1, 6-3
Christian Paul bt. Ambrose Michael 6-1, 6-1
Nonso Madueke bt. Musa Sani 6-1, 6-2
Godgift Timibra bt. Christopher Itodo 6-2, 2-6, 7-6(4)
Uche Oparaoji bt. Tochukwu Ezeh 6-3, 6-2
Oche Adehi bt. John David 6-4, 6-4
Peter Lawal bt. Canice Abua 7-5, 6-4
Ikechukwu Iloputa bt. Abdulmumin Babalola 6-3, 6-7(1), 6-3
Emmanuel Idoko bt. Endurance Ehigiamusoe 6-4, 1-0 rtd
Lawal Shehu bt. Ojo Oyelami 6-3, 6-0
Clifford Enosoregbe bt. Emmanuel Jebutu 6-3, 6-2
Joseph Imeh bt. Wilson Igbinovia 6-3, 6-2

 

WOMEN’S SINGLES – 1ST ROUND

Sarah Adegoke bt. Salamatu Haruna 6-1, 6-0
Osariemen Airhunwunde bt. Faith Sunday 7-5, 6-0
Christie Nwankwo bt. Temitope Fashanu 6-2, 3-6, 6-2
Patience Onebahmoin bt. Blessing Danjuma 6-3, 6-1
Marylove Edwards bt. Blessing Anuna 6-4, 6-2
Stella Udokwelu bt. Rachael Adunoye 6-1, 6-2
Christie Agugbom bt. Jumai Mohammed 6-3, 6-1

 

MEN’S DOUBLES – 1ST ROUND

Joseph Imeh/Albert Bikom bt. Ayorinde Adebisi/Michael Okechukwu 6-1, 6-3
Emmanuel Idoko/Oche Adehi bt. Wilson Igbinovia/Michael Ayoola 6-3, 6-1
Emmanuel Sunday/Nonso Madueke bt. Gabriel Friday/Kabiru Abdulmalik 6-2, 6-0
Christian Paul/Musa Mohammed bt. Emmanuel Leo/Usman Kushimo 6-2, 6-0

 

WOMEN’S DOUBLES – 1ST ROUND

Oyinlomo Quadre/Serena Teluwo bt. Omotayo Osewa/Toyin Asogba 6-2, 6-3
Khadijat Salami/Rachael Adunoye bt. Oiza Yakubu/Ohunene Yakubu 6-4, 3-6, 10-6
Omolayo Bamidele/Jesutoyosi Adeusi bt. Abies Amadasun/Jumai Mohammed 6-3, 6-3
Bunmi Are/Ibironke Oladipo bt. Grace Alabi/Blessing Danjuma 6-0, 6-0
Mary Tenu-michael/Osariemen Airhunwunde bt. Mariam Salami/Blessing Otu 6-3, 6-0